Súčasnosť
Dnes je farnosť Tŕnie tvorená dvoma obcami:
1./ obec Tŕnie s miestnymi časťami Budička, Hrabiny a Kašova Lehôtka
2./ obec Železná Breznica s miestnou časťou Huta
K 1.1.2022 žilo na území farnosti spolu 959 obyvateľov, z toho 694 rímskokatolíkov a 13 grékokatolíkov. Podľa trvalého pobytu k uvedenému dátumu malo Tŕnie 336 obyvateľov, Budička 58 obyvateľov, Hrabiny 3 obyvateľov, Kašova Lehôtka 14 obyvateľov, Železná Breznica 469 obyvateľov a Huta 79 obyvateľov.
Za posledné roky prichádza s novou zástavbou vo farnosti aj k miernemu rastu počtu obyvateľstva.

Datovanie farnosti
Farnosť Tŕnie patrí medzi starobylé farnosti Banskobystrickej diecézy, do 12.3.1776 patrila do Ostrihomskej arcidiecézy. Podľa nateraz dostupných prameňov môžeme určiť datovanie Farského kostola sv. Martina a farnosti Tŕnie takto:
Svätyňa chrámu bola vymaľovaná v roku 1327 a existencia farnosti je doložená v roku 1332. Budova terajšej fary bola postavená v roku 1829, stará bola vtedy zbúraná. Samozrejme presnejšie datovanie kostola ako i existenciu farnosti môžu v budúcnosti priniesť nové objavy, pramene a výskumy.

Vývoj rozlohy územia farnosti a počtu farníkov
Farnosť Tŕnie bola územne veľmi rozsiahlou farnosťou, do roku 1804 patrilo do správy miestneho farára postupne až 7 dedín (Tŕnie, Budička, Kašova Lehôtka, Železná Breznica, Horná Dúbrava, Budča a Turová) a 4 usadlosti (Hrabiny, Huta, Ladno a Širiny).
V rozľahlej farnosti Tŕnie bola v januári 1788 zriadená kaplánska stanica, miestny kaplán mal pod dohľadom farára na starosti duchovnú správu najmä vo filiálkach Budča a Turová. Následne 1.1.1804 bola z farnosti Tŕnie vyčlenená samostatná farnosť Budča s filiálkou Turová.
V rokoch 1804-1927 farnosť Tŕnie tvorilo 5 dedín (Tŕnie, Budička, Kašova Lehôtka, Železná Breznica a Horná Dúbrava) a 2 usadlosti (Hrabiny a Huta), od 1.1.1928 bola Horná Dúbrava pričlenená k farnosti Jalná.
V 1. polovici 20. storočia malo na počet obyvateľov a život farnosti negatívny dopad sťahovanie tunajších farníkov na tzv. „dolné zeme“ a v 2. polovici 20. storočia zasa stavebná uzávera, kedy mnoho farníkov odišlo do Zvolena a do tzv. „strediskových obcí“.

Historické pramene
Údaje o pokrstených a pochovaných tvoria spolu po 6 zväzkov (I.-VI.), záznamy sobášených spolu 5 zväzkov (I.-V.), zoznamy birmovaných 2 zväzky (I.-II.) a zoznamy prvoprijímajúcich 2 zväzky (I.-II.). V rôznych archívoch sú uložené niektoré cenné vizitácie farnosti a iné záznamy.